Popüler Olmanın Yolları

Popüler Olmanın Yolları

Facebook, farklı insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılır. Bazıları için arkadaşlarla temas kurmaya yarayan bir araç, bazıları için bir oyun alanı, bazıları için haber ve hikayeleri paylaşmak veya markaların reklamlarını yapmak için kullanılan bir çalgıtır. Bu anlamda organize ettiğimüzde facebook kullanıcılarının kim bilir tek ortak özelliği, popüler olma arzusu ve beğenilme isteğidir.

Facebook , meydana getirdiğinız güncellemeleri korumaya alır ve her şeyi herkese direkt göstermez. Postaları kaç ferdin görmüş olduğunü belirleyen EdgeRank adı verilen bir algoritma vardır. Bu algoritma sonucunda elde edilmiş veriler, haber akışınıza düşen paylaşımları belirler. facebook üzerinde bir paylaşımın viral hale nasıl geldiği net olarak bilinmemekle birlikte, popüler olma yolunda şansınızı önemli ölçüde arttırmak için dikkat edebileceğiniz bir takım mevzular da yok değildir.

Bu yazımızda bu mevzular hakkında sizleri bilgilendirerek, popülerliğe giden yolda sizlere arkadaşlık etmek istedik. İşte yapmanız gerekenler:

Aşağıda verdiğimiz önerileri hızlı bir şekilde yapmak için FaceCode V3 – Facebook Reklam Programı‘mıza göz atabilirsiniz.

İyimser ve olumlu Olun

Geleneksel kitle mesajşim enstrumanlarının aksine, sosyal medyada haberler daha hızlı ve daha geniş bir alana yayılır. Psikologlar dostlarımızı önemsediğimiz için onlarla toplumsal medya üzerinden bildirişime geçmekten keyif aldığımız ve onların da bizim paylaşımlarımıza tepki verdiğini açıklamıştır. Madem dostlarınızın sizi takip etmelerini sağlamak istiyorsunuz, o vakit onları mutlu edecek bir şeyler paylaşmanız gerekiyor. Sonuç olarak, eğer güncellemeleriniz iyimser ve pozitifse kelimenin tam anlamıyla daha çok sevileceksiniz. Aslında bu data sizi şaşırtmamalı çünkü aynı şeyler günlük yaşantınız de ilgilendiriyor.

Etkileyin!

Araştırmalar insanoğluın güçlü duygusal tepkiler uyandıran içerikleri daha çok beğendiklerini ve paylaştıklarını göstermiştir. Coşku uyandıran ve güldüren içerikler daha çok takip ediliyor ve paylaşılıyor. Olumlu duygular uyandıran içerikler, öfke veya kaygı gibi güçlü duyguları tetikleyen içerikle göre daha çok beğeniliyor. Sizler de arkadaşlarınızın duygularını harekete geçirecek paylaşımlarda bulunmaya özen gösterirseniz, onları kolaylıkla etkileyebilirsiniz.

Arkadaşlarınıza ve Takipçilerinize Hitap Edin

Eğer arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin ilgisini çekmeyi başaramazsanız, pozitif yönde olmanız yahut güçlü duyguları tetikleme potansiyeline sahip olmanız hiçbir anlam ifade etmez. Onların nelerle ilgilendiklerini bilmeli ve dikkatlerini çeken mevzulara yönelmelisiniz ya da hakkaten sizin neler paylaştığınızla ilgilenen bir takipçi kitlesi oluşturmalısınız. Farklı arkadaş gruplarına göre farklı hedefler belirlemelisiniz.

Arkadaşlarınızın ve Takipçilerinizin Kimlere Hitap Etmek İstediğini Bilin

Bu mevzu birazcık daha karmaşık fakat bir o denli da önemli. İnsanlar yalnız kendilerini etkileyen şeyleri değil başkalarının da etkileneceğini düşündükleri şeyleri paylaşırlar. öteki bir deyişle, bir fert ilgisini çeken bir yazıyı okurken, aklından o yazıyı beğenebilecek başkaları geçiyorsa, o yazıyı mutlaka paylaşır. Doğru taktiği belirleyerek arkadaşlarınızın zihnine girmeli ve dostlarınızın arkadaşlarına hitap etmeyi başarmalısınız.

Taze Olun!

Her süre güncel ve coşku verici bilgiler paylaşın. Yeni bir şeyler öğrenirken bununla birlikte eğlenmek hepimizin hoşuna gider. Ayrıca kendi üslubunuzu eklemeyi ve bunu korumayı unutmayın; bu sizi unutulmaz yapmış olacaktır.

Görseller Kullanın

İnsanlar, büyük bir başlık veya görseller dikkatlerini çekmediği sürece yazıları okumazlar. Resimler, videolardan bile daha çok ilgi çekmektedir. Bu yüzden facebook güncellemeleriniz için dikkat çekici resimler bulmak ya da çekmek için birazcık çaba sarf etmelisiniz. Şuan için 600×600 piksele kadar olan fotoğtaflarınızı facebook üzerinde kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda facebook ‘un haber akışı üzerinde gerçekleşeceği güncellemelerle fotoğraflara ayırılacak alanın artması, görsellerin daha da örutubet kazanmasını elde edecektir. Ek olarak bir görseli kullanmaya karar verdiğinizde telif hakkı yasalarını ihlal etmemeye ekstra özen göstermelisiniz.

Kısa ve Öz Olun!

İyi bir görüntü yaratmak için, kullandığınız kelime sayısını azaltmanızın pozitif yönde tesirleri olacaktır. facebook’ta bir karakter sınırlaması olmamakla beraber, bir yazı için 140 karakterin bile çok fazla olduğu düşünülmektedir. Ek olarak bir resmi açıklayan yazı, başlık olarak gözükmez. Bunun yerine resmin alt tarafına yerleştirilecektir. Bundan dolayı, facebook paylaşımları için en iyi neticelar ortalama 80 karakterlik metinlerle alınmaktadır.

Dostlarınızla ve Takipçilerinizle İletişime Geçin

Birisiyle bildirişim halinde olmak, onunla mevzuşmaya başladıktan sonra daha ilgi çekici hale geliyor. Sorular sorarak, doldurmaları için boşluklar bırakarak, gülünç bir fotoğrafa başlık bulmaya yönlendirerek veya başka aktivitelerle insanları güncellemelerinize dahil edin ve meydanı onlara bırakın. Hatta bunu niye yaptığınızı kişilerinizle paylaşarak durumu keyifli bir oyun haline bile dönüştürebilirsiniz. Bazen yaşam göründüğünden daha basittir..

Zamanlamaya Dikkat!

Herkes meşgul ve haber akışımız güncellemelerle salgın edilmiş durumda. Bu şekilde zamanlarda yapacağınız paylaşımların hedef kitlenize ulaşma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle facebook paylaşımlarınızı yapacağınız vakitı belirlerken fazlaca özen göstermeniz gerekiyor. Hedef kitlenize ulaşabilmeniz için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan iki önemli konu var: Hedef kitlenizin yeri ve alışkanlıkları. Sadece genel olarak düşünüldüğünde, hafta sonu sabahları paylaşımlar için en uygun zamandır.

Zamanlama

Sonuç olarak, facebook’ta popüler olmak veya herhangi bir şeyi viral hale getirmek oldukca zor bir iştir. Ek olarak birçok yetenek ve biraz da şans gerektirir. Yukarıdaki sıradan ve zekice tasarlanmış aşamaları takip eder, çok çalışır, deneyimlerinizden dersler çıkarırsanız eninde nihayetinde zafere ulaşacaksınız. Facebook’ta ulaşmak arzu ettiğiniz hedefi hayalinizde canlandırmanızı ve asla vazgeçmemenizi tavsiye ediyorum.