Sosyal Medyanın Önemi

sosyal medyanın önemi bozkurt yazılım

Sosyal Medyanın Önemi

İnternet teknolojisinde yaşanan gelişmeler şu demek oluyor ki web 2.0. Teknolojine geçiş ile insanoğluın teknik bilgi gerektirmeden data paylaşımında bulunmalarına, içerik oluşturabilmelerine yahut öteki kullanıcılar ile interaktif olarak mesajşim kurabilmelerine olanak sağlamıştır.

Web 2.0. Teknoloji ile beraber ortaya çıkan, sanal paylaşımlara imkan veren, sürekli güncellenme imkanı olan ve çoklu kullanım olanakı olan toplumsal medya, dünya genelinde sayısız insan tarafından kullanılmakta ve en ideal mecralardan biri olarak kendini göstermektedir.

Feysbuk, Twitter, İnstagram, YouTube, Wikipedia, benzer biçimde uygulamalar, insanların sosyal medya ortamında olmalarını sağlayan dünyada kullanımı yüksek toplumsal medya enstrumanlarından yalnız birkaç tanesidir.

Erişimi rahat, kullanımı sıradan ve maliyeti bedavaya yakın olan sosyal medya çalgıları ile kullananların birbirleri ile süre ve mekân sınırlaması olmaksızın her mevzuda bilgi, fikir ve fikir alışverişinde bulunabilmeleri ve her geçen gün artan kullanıcı sayısı toplumsal medyanın gücünü ve önemini bir defa daha gözler önüne sermektedir.

Araştırmalara göre her geçen gün kullananların haiz oldukları sosyal medya hesapları her geçen senede daha da artıyor. Iştirakçilerin ortalama %42′si birden fazla toplumsal medya hesabına sahip. Yaş aralığı 18-34 olan kullanıcılarda ise bu oran %61′e kadar çıkıyor. Kullananların %56′sı sosyal medyadan uzak kaldıkları takdirde önemli bir şeyler kaçıracağım korkusu yaşarken %24′ü en az bir sosyal medya hesabından bir süre uzak kalmayı düşünüyor.

Toplumsal medya, ticaretten sağlığa, öğrenimden eğlenceye çok çeşitli ve farklı mevzularda kullanıcıların birbirleri ile data ve fikir alışverişinde bulundukları, mevzuştukları bir ortamdır.

Sosyal medya gücünü kullanıcılarından almaktadır. Bundan dolayı sosyal medya hem işletmeler bununla beraber tüketiciler için önemlidir.

Toplumsal medya platformlarında İşletmeler mal ve/yada hizmetlerin satın alınmasını kısaca işletmenin tercih edilmesini sağlamak için bazı pazarlama faaliyetleri yaparak tüketiciler ile bildirişime geçerken, tüketiciler satın aldıkları mal ve/veya hizmetler hakkındaki deneyimlerini, düşüncelerini, kıvanç yahut memnuniyetsizliklerini kolaylıkla ve kolayca paylaşabilmektedir.

Kısacası sosyal medya, tüketicilerin satın alma öncesi ve sonrası davranışlarını işletmelerin lehine yada aleyhine çevirmede etkisi olan önemli bir mecradır. Bu yüzden işletmeler toplumsal medyada aktif bir şekilde rol alarak ve sosyal medyayı etkili bir halde kullanarak tüketiciler açısından önemli avantaj haline getirebilmektedir.

İşletmeler online iletişim tutkunları için sosyal ağ siteleri, sosyal işaretleme siteleri, haber siteleri, forumlar ve oyun siteleri vasıtasıyla sosyal medya üzerinden ürün ve hizmetlerini tanıtabilmekteler ve destek sağlayabilmektedirler.

Ek olarak toplumsal medya tüketicilere ürün ve hizmet markaları hakkında takipçileri sayesinde informasyon paylaşmak için de kullanılabilmektedirler. Takipçiler arasındaki mesajşim şirketlere maliyette etkinlik sağlamak, marka bilinirliğini çoğaltmak ve marka sadakati oluşturmak için etkili bir yol olarak düşünülebilir. Bu nedenlerle toplumsal medyanın marka sadakati oluşturmak için firmalara yardımcı olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak sosyal Medya artık şüphesiz insan hayatının olmazsa olmaz bir alışkanlığı haline gelmiştir ve bu noktada hepimiz toplumsal medya da iken toplumsal medyanın yararları inkar edilemez durumdadır elbette zararları olduğu kadar.

Toplumsal Medyanın Faydaları yada Zararları nedir diye yönelttiğimiz da sizin pozitif olarak görmüş olduğunuz sonuç bir başkası için olumsuz olarak görülebilmekte yada tam tersi durum ortaya çıkabilmektedir. şu demek oluyor ki sosyal medya da aslında göreceli bir kavramdır. Ancak doğru kullanıldığında oldukça pozitif yönde neticelar doğurabilmektedir.