Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medya Kullanımı

Türkiye’de artan gelişmiş teknolojiler ile beraber sosyal medya kullanım sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Artık yalnızca genç kesimin değil orta yaş derslikının da ilgi gösterdiği sosyal medya kullanımı sayısı her geçen gün büyük bir hızla büyüyor. Türkiye’de en çok kullanılan toplumsal medya hesapları içinde feysbuk, Instagram ve Twitter yer ediniyor. Türkiye’de meydana getirilen son araştırmalar ile 79 milyon sınırında olan Türkiye nüfusunun 46.3 milyonluk kesiminin internet kullandığı belirlenmiştir. Bu oran Türkiye nüfusunun minimum %60’lık bir kısmını nitelemektedir. Bu sayının çok büyük bir kesimi ise sosyal medya hesaplarında aktif birer kullanıcıdır. Türkiye nüfusunun 42 milyonluk kesiminin toplumsal medya platformlarına kayıtlı olduğu ortaya çıkmıştır. İnternete bağlanan 46.3 milyon nüfusun yüzde 90’ı toplumsal medyada aktif iken bu oranın %77’lik bir kısmı ise mobil veriler üzerinden sosyal medya kullanımı sağlıyor. Türkiye’de mobil internet kullanan fert sayısı 36 milyon olarak belirlendi. Bu oranların yakın süre içinde artış göstermesi umut ediliyor. Türkiye’de internet kullanan kişilerin %77’lik bir kesiminin her gün online olduğu belirtilirken yüzde 16’sının ise haftada minimum bir kere internete girdiği saptandı.

Türkiye’de facebook Kullanımı

Türkiye’de ve dünyada maksimum kullanılan toplumsal medya hesapları arasında facebook ilk sırada yer alıyor. Facebook 2004 senesinde Amerika’da kuruldur ve ilk malum toplumsal medya hesaplarından birisi. Dünyada çok popüler olan feysbuk süre ve mekan sınırı olmadan arkadaşlık yapabilme, sohbet edebilme ve içerik paylaşma gibi imkanlar sunuyor. Dünyada şuan aktif facebook kullanıcı sayısının 1.71 milyar üzerinde olduğu belirtilirken etken mobil kullanıcı sayısının da 1.25 milyar olduğu açıklandı. Türkiye sosyal medya kullanımına bakıldığında en çok kullanılan toplumsal medya hesabının yüzde 32’lik bir pay ile beraber facebook olduğu açıklandı. Basında en çok kullanılan ve konuşulan sosyal medya hesapları içinde da ikinci sırayI feysbuk aldı. Feysbuk ile ilgili basın haberlerinin değeri 104 bin 692 haber olarak açıklandı.

Türkiye’de Twitter Kullanımı

140 karakter sınırı ile paylaşım yapma imkanı tanıdıkları olan Twitter facebook’tan sonra dünyada maksimum kullanılan toplumsal medya hesabı olarak biliniyor. 2006 yılından beri yaşamımızda olan Twitter’ın 2017 yılı itibari ile aktif kullanıcı sayısının 328 milyon olduğu belirlendi. Bu oranlar bir önceki yıla göre yüzde 6 artış gösterdi. Bu orana gore 2016 yılından 2017 yılına geçene kadar 18 milyon kullanıcı Twitter kullanmaya başladı. Türkiye’de en çok kullanılan toplumsal medya hesapları arasında feysbuk’tan sonra Twitter yüzde 17 kullanıcı sayısı ile ikinci sıraya yükseldi. Türkiye’de haber kullanımında ise birinci sırada Twitter yer aldı. Twitter Türkiye’de 300 bin 30 haber sayısı ile en çok konuşulan sosyal ağ oldu.

Türkiye’de Instagram Kullanımı

Fotoğraf ve video paylaşımı sağlayan Instagram kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Son yapılan istatistiklere bakılırsa tüm dünyada yer alan Instagram kullanıcı sayısı 700 milyon olarak açıklandı. Bu sayı diğer yıla oranla 100 milyon artış gösterdi. Türkiye’de de her geçen gün Instagram kullanıcı sayısı artıyor. Türkiye’de maksimum kullanılan toplumsal medya hesapları içinde yer edinen Instagram’ı yüzde 16’lık bir kesim kullanıyor. Instagram hakkında ülkemiz medyasında toplam 91 bin 279 haber yapıldığı da belirtildi. Bu açıklamalara nazaran Türkiye’de hakkında maksimum mevzuşulan sosyal medya hesapları arasında Instagram hesabı üçüncü sırada içeriyor.